MİLFÖY

MİLFÖY İÇİN MALZEMELER

  • 600gr Un
  • 300gr Tereyağı
  • 200ml Soda/Maden Suyu
  • 90ml Su
  • 25ml Taze Sıkılmış Limon Suyu
  • 10gr Tuz

 

MİLFÖY YAPILIŞI

AŞAMA-1: Unumuzu tezgah üzerinde tepeleme bir şekilde koyduktan sonra ortasına malzemelerimi koyacağımız bir şekilde hafif bir çukur açıyoruz ve tuzumuzu, suyumuzu, sodamızı ve taze sıkılmış limonumuzu ilave edip yoğurmaya başlıyoruz. Bu yoğurma işlemi yapışkanlığı gidesiye kadar ve sert bir kıvama gelene kadar devam ediyoruz. Dilerseniz yoğurma makinesiylede yapabilirsiniz. Kıvama geldikten sonra derin çizikler atıyoruz ve bir kabın içine hava almayacak bir şekilde koyup oda sıcaklığında 20-30dk dinlendirmeye alıyoruz.

AŞAMA-2: Tereyağımızı buzdolabından alıyoruz. Parçalanmayacak ve dağılmayacak bir şekilde dilerseniz streçfilm içerisine dilerseniz bir poşet içerisine alarak merdane yardımıyla iyice açıyoruz yaklaşık 1-2cm kalınlığına sahip olana kadar bir hamur misali iyice açıyoruz.

Dinlendirdiğimiz hamurumuzu alıyoruz ve altlı üstlü hafiften unlayarak orta kısmın başlayarak dört köşesinede aynı işlemi uygulayarak açıyoruz iyice fakat parçalanmamasına dikkat etmemiz lazım. Açılan hamurumuz 1cm kalınlığında kare şeklini yada kare şekline yakın bir şekile sahip olacak ve orta kısmına göz kararı bir miktar tereyağı ekleyip dört köşesini orta kısıma doğru katlıyoruz. Bu işlemimizden sonra her seferinde bir miktar tereyağı ekliyoruz ve sırasıyla uzunlamasına ardından enlemesine en az 4 tur açıp katlıyoruz.

AŞAMA-3: En son katlayıp açma işlemimizi tamamladıktan sonra yaklaşık yarım santim kalınlığına getiriyoruz ve dilediğimiz şekili veriyoruz ve tepsimize dizip 20-25dk dinlenmeye alıyoruz. Dinlendirdikten sonra şekillerimizi çok sıkışmayacak ve aralarında buzdolabı poşeti koyarak içine eklemiş olduğumuz yağımız donuncaya kadar dondurucuya ekliyoruz. Hamurumuz pişirmeye hazır.

 

MİLFÖY PİŞİRİMİ

Önceden ısıtılmış en az 200 en fazla 230 derecelik fırınımızda pişirme işlemimizi gerçekleştiriyoruz. Dilerseniz ikiye katlar içine şarküteri malzemeleri dilerseniz peynir ekleyerek çok güzel ara sıcak yiyecek yada tamamlayıcı bir yemek elde etmiş 0lursunuz. Dilerseniz arasına antep fıstığı üzerine yoğun bir şerbet dökerek tatlı elde etmiş olursunuz. Dilerseniz sade bir şekilde de yiyebilirsiniz.

 

MİLFÖY İÇİN PÜF NOKTALAR

Soda/Maden Suyu hamurumuzun daha fazla kabarmasını sağlar ama fazla atarsanız un/sıvı oranını kaçırma ihtimalimiz mevcut.

Üzerine susam koyabilirsiniz.

Uzun süre dondurucuda saklayabileceğiniz bir yiyecek.

Limon suyunu miktarını 25ml’den 40’a kadar çıkartabilirsiniz daha fazla gevrek ve çıtırlık katar.

Fırınımızın iyice ısındığından emin olmamız gerekiyor aksi halde hem beklediğimiz gibi kabarmaz hemde içerisinde bütün yağı dışarı atacaktır.

 

Afiyet Olsun 🙂