Kekler Tarifler Tatlılar

MUFFİN

MUFFİN İÇİN MALZEMELER

  • 3 adet Yumurta
  • 90 gr Şeker
  • 70 ml Sıvıyağ
  • 75 gr Yoğurt
  • 90 gr Un
  • 10 gr Şekerli Vanilin
  • 10 gr Kabartma Tozu

 

MUFFİN YAPILIŞI

Öncelikle bir kabın içine yumurtalarımızı kırıyoruz ve toz şekerimizi ilave ediyoruz. Yumurta ve toz şekerimizi krema kıvamına gelesiye kadar aralıksız çırpmaya devam ediyoruz. Krema kıvamını yakaladıktan sonra sıvıyağımızı, yoğurdumuzu ve şekerli vanilinimizi ilave edip hızla çırpmaya devam ediyoruz. Birbirleriyle iyice özdeştiklerine emin olduğumuzda un ve kabarma tozumuzuda ilave edip devam ediyoruz. Malzemelerimizi iyice çırpınca ve harcımızda kesinlikle bir topaklama olmadığını görünce sade muffin’imizi plastik muffin pişirme kablarımıza koyuyoruz. Önceden ısıtılmış 190 derecelik fırınımızda 20-25 dakika pişiriyoruz.

 

MUFFİN İÇİN PÜF NOKTALARIMIZ

Muffin diğer adıyla cupcake olarak anılır. Dilerseniz az şekerli dilerseniz şekerli yapabileceğimiz bir tatlı şekili olup bir çok işletme de veya bir kişi tarafından sugar free olarak anılabilir.

 

Sade yapabileceğimiz gibi içerisine dilediğimiz gibi malzemelerimizi ilave edebilir. Damla çikolata, kurutulmuş meyveler, ceviz, fındık, fıstık, taze meyveler gibi aklımıza ve hayalimize oturan hemen her çeşidini yapabilmekte özgürüz.

 

Sade muffinimizi dilerseniz kakao tozu kullanarak kakaolu, dilerseniz karışık yapabilirsiniz. Çoğu kişi tarafından tercih edilmesede her hangi bir sağlık açısından şahsen bir sakınca görmediğim gıda boyasını da kullanarak çocuklarımıza mutfakta renkli ve eğlenceli dakikalar yaşatabilirsiniz.

 

Şekerli yapabileceğiniz gibi şekersiz ve hatta tuzlu muffinlerde yapabilirsiniz. Hellimli , ıspanaklı gibi bir çok çeşit muffin yapmak tamamen sizin tercihinize kalmış bulunmaktadır.

 

Afiyet Olsun 🙂

Takip Et